Loading color scheme

Dektop czy mobile?

Dekstop vs mobile

Dektop czy mobile? Czy wiesz jakie treści powinieneś tworzyć w dzisiejszej rzeczywistości digital marketignu, aby osiągać lepsze efekty swoich działań?

Rewolucja mobilna dokonuje się na naszych oczach każdego dnia, jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo jest już ona zaawansowana i jakie konsekwencje wiążą się z niedostosowaniem się do aktualnych trendów marketingu internetowego jakie obowiązują zarówno w mediach społecznościowych jak i poza nimi.

Przełomową, a może bardziej symboliczną datą rewolucji mobilnej w Polsce był październik 2018 roku. To właśnie wtedy urządzenia mobilne wyprzedziły na dobre urządzenia stacjonarne w ruchu generowanym w polskim Internecie. Od tamtej pory przewaga ta sukcesywnie wzrasta i nic nie wskazuje na to, żeby ten trend miał już kiedykolwiek się zmienić.

Co prawda w świecie stron internetowych przewaga urządzeń mobilnych jest jeszcze relatywnie niewielka, ale konsekwencje niedostosowania swojej strony internetowej do tego rodzaju urządzeń są już od pewnego czasu bardzo dotkliwe. Wszystko za sprawą Google, które tak naprawdę narzuca twórcom stron internetowych warunki, od których spełnienia zależy internetowe „być albo nie być”.

W marcu 2018 roku Google oficjalnie poinformowało o wdrożeniu algorytmu Mobile First Index, który to zamieszał mocno w wynikach wyszukiwania w tej najpopularniejszej na świecie i w Polsce wyszukiwarce. Od tej pory strony internetowe, które nie posiadają wersji mobilnej systematycznie spadają w wynikach wyszukiwania i ustępują miejsca stronom, które są dostosowane do rzeczywistości mobile.

W mediach społecznościowych przewaga urządzeń mobilnych jest wręcz druzgocąca, dlatego dostosowanie się do tej rzeczywistości jest w świecie SM absolutnie konieczne.

Wystarczy popatrzeć na oficjalne statystyki Facebooka, które mówią o tym, że aż 93% wszystkich przychodów z reklam w tym serwisie stanowią przychody z reklam mobilnych. Jeśli chodzi o użytkowników odwiedzających ten serwis aż 96% z nich korzysta w tym celu z urządzeń mobilnych.

Oznacza to nic innego jak to, że treści, które są tworzone przez użytkowników Facebooka powinny być dostosowane przede wszystkim pod mobile.

W teoretycznie najgorszej sytuacji są administratorzy fanpage’y, którzy bazują wyłącznie na ruchu organicznym i nie korzystają nigdy z Menedżera reklam. To właśnie w tej grupie najczęściej jeszcze można spotkać treści dostosowane typowo pod urządzenia desktopowe (poziome formaty graficzne i video).

Użytkownicy Menedżera reklam są o tyle w lepszej sytuacji, że przy każdym tworzeniu reklamy widzą oficjalne i aktualne zalecenia Facebooka co do formatu reklamowego dla poszczególnych umiejscowień reklamy.

Jakie więc formaty są najbardziej właściwe i przynoszą najlepsze rezultaty?

Zarówno zdjęcia, grafiki i video powinniśmy dostosowywać do ekranów smartfonów, a więc dobre będą formaty pionowe oraz kwadratowe.

Przykładowo – tradycyjny, poziomy film zadziała o wiele lepiej, kiedy umieścimy go w ramce, która razem z filmem stworzy kwadrat. Górną ramkę możemy wykorzystać wtedy np. na rzucający się w oczy tekst, a dolną ramkę na napisy do filmu.

Oczywiście formaty poziome również wyświetlą się na urządzeniach mobilnych, ale będą słabiej widoczne i rzadziej klikane, co oznacza znacznie mniejszy zasięg, a w przypadku treści promowanych płatnie także większe stawki.

Jeśli do tej pory nie korzystaliście wcale lub zbyt często z pionowych i kwadratów formatów graficznych i filmów - spróbujcie to zrobić!

Gwarantujemy, że bez względu na to czy działacie wyłącznie poprzez zasięg organiczny, czy wspomagacie Wasze działania płatnie, osiągniecie znacznie lepsze rezultaty tych działań.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, by działać prawidłowo, do celów analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody zmień ustawienia swojej przeglądarki.Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce prywatności.

  Zaakceptuj i zamknij to okno
EU Cookie Directive Module Information